A Masszázsról általában

 A masszázs egy gyógyító célú eljárás vagy kezelés, amit elsősorban a kezünkkel végzünk a vendég vagy páciens testén. Jótékony hatása közismert (bár sokak által nem igazán elismert), sokan hallják a "Jaj, de jól esik!" kifejezést, amikor kicsit meggyömöszölik valamelyik ismerős vagy rokon vállát.

 

A masszázs története

 A legrégebbi, írásos adatok Kínából származnak, i.e. 269-ból. Az akkori masszőröket évekig képezték, tudásuk titkos volt. A Távolkeleten számtalan módon kapcsolódott a pihenéshez és gyógyításhoz is, majd Perzsián keresztül eljutott Görögországba is, ahol szintén részévé vált a testkultúának.
 Hippokretész (i.e. 461-377) maga is masszőr volt, úgy gondolta, minden orvosnak értenie kell lennie. A görög templomok mellett tornával, fürdővel és masszázzsal várták a beteg embereket. Görögország elfoglalása után a masszázs hamar elterjett a rómaiak körében, a fürdőhöz hozzátartozott a frissítő masszázs - Galenus (i.sz. 120-201), görög származású római orvos számtalan fogást sajátított el és írt le élete során. 
 A birodalom széthullása és a sötét középkor alatt Európában a masszázs technikái és fontossága feledésbe merült, de a keleti országok továbbra is aktívan használták: Avicenna (i.sz. 780-837) arab orvos és filozófus a masszázst szintén jelentős és szükséges gyógyászati ismeretnek tekintette. Európában a XVI. században kezd el újra terjedni, Magyarországon pedig már Mátyás király alatt ismét feltűnik.

 

A masszázs általános hatásai

 A masszázs hatása sokban függ a masszázs fajtájától, céljától, az alkalmazás helyétől és a fogások milyenségétől (erőssége, fajtája, stb.), de vannak olyan eredményei, amely szinte minden masszázsnál jelentkeznek. Javul a vér- és a nyirokkeringés, gyorsulnak az anyagcsere-folyamatok és a regeneráció. A szívműkődés erősödik, a légzés mélyebbé válik. Az idegrendszerre kétféle hatást is lehet gyakorolni: az erős, ingerlő fogások élénkítenek, a nyugtató jellegűek a test pihentetését segítik elő.
 Ugyanakkor bizonyos testtájak masszírozása változásokat idéz elő távolabbi területeken is - ezen alapul a talpmasszázs, de ebbe tartozik a konszenzuális hatás is. Ez a jelenség lehetővé teszi, hogy a test egyik felének kezelésével a másik oldalon is változásokat idéz elő (sérült, égett vagy gipszelt testrészek esetén igen feltűnő).